Logo UE
logo strona małe
rekultywacja
kalendarz
odpady

Baza noclegowa


016W dniach od 8 do 23 lipca w Mieście i Gminie Skępe odbyły się zajęcia dla dzieci pn. "Kulturalne Lato w Skępem 2019" zorganizowane przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Skępem oraz Centrum Kulturalno-Oświatowo-Rekreacyjne w Skępem i Centrum Kulturalno-Oświatowo-Rekreacyjne w Wólce. Do udziału w zajęciach zgłosiło się blisko 50 uczestników z terenu Gminy Skępe oraz dzieci przebywające na letnim wypoczynku w naszej gminie. W posczególnych spotkaniach uczestniczyło od 20 do 30 dzieci.W ramach programu wakacyjnych spotkań organizatorzy przygotowali szereg atrakcji.

W pierwszym dniu odbył się plener plastyczny nad jeziorem w Ośrodku Wypoczynkowym "Jawor" pn. "Wędrówki dalekie i bliskie". W trakcie zajęć uczestnicy poznali również legendy i opowieści o Skępem m.in. o krzyżu wrośniętym w drzewo przy ul. Rybackiej oraz na miejscowym Rynku wysłuchali informacji o historii miasta.

Galeria zdjęć --->


Kolejne zajęcia odbyły się 9 lipca we wtorek. W trakcie spotkania dzieci uczestniczyły w zajęciach plastycznych, którym tematem przewodnim były gady. Główną atrakcja dnia była wizyta hodowcy węży, który przyjechał do uczestników z Krakowa z pokaźną kolekcją tych gadów. Dzieci dowiedziały się wielu ciekawych informacji o życiu węży, mogły z bliska je zobaczyć i dotknąć. Ostatnim punktem dnia było spotkanie z panią Katarzyną Marczewską z Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Lipnie, która opowiedziała dzieciom o zdrowym trybie życia i zagrożeniach wynikających z uzależnień. Uczestnicy spacerując a alkogoglach między przeszkodami doświadczali wrażenia braku orientacji po spożyciu alkoholu.

Galeria zdjęć --->


Następne zajęcia odbyły się w piątek 12 lipca zajęcia i miały charakter typowo sportowy. Pod okiem animatora sportu Roberta Krajewskiego na boisku Orlik dzieci uczestniczyły w konkurencjach sportowych.

Galeria zdjęć --->


15 lipca w poniedziałek na dzieci czekała "karuzela zawodów". W tym dniu uczestnicy odwiedzili szereg ważnych miejsc i instytucji w Skępem. W trakcie wizyty w zakładach i instytucjach mali uczestnicy zajęć dowiedzieli się jak ważną rolę w życiu ludzi pełni urząd miasta, bank, poczta, lekarz, kwiaciarnia, nauczyciel, poczta i policja i weterynarz.

Galeria zdjęć --->


W kolejnym dniu zajęć 17 lipca zajęcia odbyły się na plaży miejskiej w Skępem i na terenie Baru "Sprężynki". Uczestników zajęć odwiedziły służby ratownicze: ratownicy z WOPR w Lipnie i strażacy z OSP w Skępem. Dzieci zobaczyły sprzęt wykorzystywany do akcji przez ratowników wodnych i strażaków. Dowiedziały się wielu ciekawych informacji o bezpieczeństwie. Uczestniczyły w pokazach z wykorzystaniem wozu bojowego. Atrakcją spotkania było również wspólne pieczenie kiełbasek nad ogniskiem.

Galeria zdjęć --->


Przedostatnie zajęcia 19 lipca stały pod hasłem gry miejskiej. Uczestnicy podzieleni na zespoły pod okiem opiekunów przemierzali Skępe w poszukiwaniu ukrytych zadań do wykonania. Gra przypomina popularne kiedyś "podchody". Kulminacyjnym momentem kończącym grę było wspólne spotkanie w świetlicy CKOR w Skępem, gdzie dzieci częstowały sie słodyczami i kiełbaskami przygotowanymi przez organizatorów.

Galeria zdjęć --->


Końcowym etapem zajęć wakacyjnych pn. "Kulturalne Lato w Skępem 2019" była wycieczka do zamku w Golubiu-Dobrzyniu oraz Planetarium w Toruniu. W trakcie wycieczki w Golubiu dzieci zwiedziły Zamek Golubski, uczestniczyły w warsztatach plastycznych na zamku oraz pod okiem instruktorów brały udział w strzelaniu z łuku oraz rzucaniu bronią sieczną do celu i wielu innych konkurencjach.

Kolejnym etapem wycieczki był Toruń. W Toruniu dzieci uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych zorganizowanych w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Zostały również przyjęte przez Marszalka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego, który ufundował uczestnikom skępskiej wycieczki toruńskie pierniki i lody. Kolejnym punktem wizyty w Toruniu były zajęcia w Planetarium, gdzie dzieci uczestniczyły w seansie filmowym oraz zwiedziły wystawę "Geodium". Na zakończenie wycieczki była szybka wędrówka Toruńską Starówką do McDonalda, czas na kupienie pamiątek i bezpieczny powrót do Skępego.

Galeria zdjęć --->

Pomimo zmiennej i czasami skrajnej pogody tegoroczne zajęcia wakacyjne były udane. Różnorodność zajęć i bogaty ich program sprawił, iż dzieci z pewnością nie nudziły się.