odpady
logo strona małe
rekultywacja

Wydarzenia

Maj 2018
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

Baza noclegowa

Fot. D Krześniak 65 NP 2017 (...) Najważniejszym punktem obchodów Niedzieli Palmowej w sierpeckim skansenie od wielu lat jest odprawiana o godzinie 14.00 w zabytkowym kościele uroczysta msza święta połączona z poświęceniem palm i procesją. W tym roku uczestniczyło w niej ponad 2000 wiernych. Eucharystię celebrował ksiądz dziekan Andrzej Więckowski, zaś piękną oprawę artystyczną przygotował Zespól Tańca Ludowego „Masovia” Politechniki Warszawskiej z Płocka. Zespól wystąpił także na scenie amfiteatru, prezentując tańce i pieśni ludowe pochodzące z różnych regionów Polski. Na miłośników regionalnych specjałów i rękodzieła czekał Kiermasz Wielkanocny. Ponad 30 wystawców oferowało rozmaite świąteczne dekoracje oraz produkty regionalne na wielkanocne stoły.

Już po raz XVII podczas imprezy rozstrzygnięty został konkurs na „Tradycyjną palmę wielkanocną”. W konkursie wzięły udział 82 palmy, w tym 61 wykonanych indywidualnie i 21 zespołowo. Niezwykle wysoki poziom wykonanych prac, świadczył o dużej znajomości tematu i regulaminu konkursu. Prace zostały oznaczone numerami a następnie wyeksponowane na dziedzińcu kościoła z Drążdżewa. Zwiedzający mogli oddawać swoje głosy na specjalnych kartach do głosowania wskazując ich zdaniem najpiękniejsze. W wyborze wzięło udział 820 osób, głosami których wybrane zostały następujące prace:

W kategorii indywidualnej

I miejsce – Julia Maszerowska ze Szkoły Podstawowej w Borkowie Kościelnym

II miejsce – Agnieszka Graczykowska ze Skrwilna

III miejsce – Maria Olendrzyńska ze Szkoły Podstawowej w Łukomiu

Wyróżnienie – Joanna Olendrzyńska ze Szkoły Podstawowej w Łukomiu

W kategorii zespołowej

I miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich „Łęczanki” ze Skępego

II miejsce – Uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Zygmunta Padlewskiego w Radzyminku

III miejsce – Koło Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Skępem

Wyróżnienie – Koło Aktywnych Kobiet we Wiosce

Ponadto Nagrodę Specjalną Dyrektora MWM otrzymała palma wykonana przez Wiktora Rochowicha z Gimnazjum Publicznego im. Biskupa Leona Wetmańskiego w Sierpcu. Jurorzy docenili wierność w odwzorowaniu tradycyjnej palmy mazowieckiej, a także walory artystyczne i estetykę wykonania pracy. Laureaci konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe w postaci sprzętu elektronicznego, sportowego i publikacji książkowych. Także wśród osób, które oddały swoje głosy na palmy rozlosowano upominki od Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. (...)

cały tekst http://mwmskansen.pl/16119/niedziela-palmowa-2017

fot. D Krześniak

bip2
krd2
SMS2
epuap
eea