036
Miło nam poinformować, iż Nasza Gmina Skępe wraz z Partnerem Fundacją Wspierania Zrównoważonego Rozwoju realizują projekt grantowy pod tytułem w ramach „E-aktywni mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego i łódzkiego”.
Wartość projektu grantowego:149 500 zł
Celem projektu jest podniesienie poziomu kompetencji cyfrowych mieszkańców, niezbędnych do skutecznego korzystania z mediów cyfrowych w celach zawodowych, edukacyjnych i rekreacyjnych wśród min. 90% uczestników objętych szkoleniami kompetencji cyfrowych do 31.07.2019 r.
Planowanym efektem realizacji projektu jest przeszkolenie 150 osób dorosłych powyżej 25 roku życia objętych działaniami szkoleniowymi w zakresie korzystania z Internetu (w tym z e-usług).
W ramach realizowanego projektu zakupione zostały komputery, które po zakończeniu szkoleń zostaną przekazane do szkoły z terenu Naszej gminy.
Zapraszamy wszystkie osoby, które ukończyły 25 rok życia na bezpłatne szkolenia. W zależności od potrzeb mogą być one realizowane z następujących tematów:

Czytaj więcej...

079W dniach od 4 do 10 grudnia z okazji imienin Mikołaja dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Skępem jako pomocnik Świętego Mikołaja odwiedził dzieci w przedszkolach na terenie Miasta Gminy Skępe.

4 grudnia odbyły sie dwie lekcje biblioteczne: w Przedszkolu "Pod Lipami" w Wiosce i Niepublicznym Przedszkolu "Klub Malucha w Skępem". 7 grudnia pomocnik Mikołaja zawitał do Niepublicznego Punktu Przedszkolnego "Nad Rzeczką" w Skępem. 10 grudnia spotkał się z dziećmi w Przedszkolu im. "Ewy Szelburg-Zarembiny w Skępem i w szkole w Łąkiem.

Czytaj więcej...

W minionym roku szkolnym troje uczniów Szkoły Podstawowej im. G. Zielińskiego w Skępem uzyskało tytuł finalisty. Agata Gibert uczennica klasy VII b i Weronika Wyrzykowska uczennica klasy VIII c, zostały finalistkami konkursu przedmiotowego z matematyki organizowanego przez Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy. Mateusz Tężycki, aktualnie uczeń klasy VIII c, uzyskał aż 2 tytuły finalisty: konkursu przedmiotowego z matematyki „Liga Zadaniowa” i konkursu przedmiotowego z matematyki organizowanego przez Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy. Uczniów do konkursów zewnętrznych przygotowywała Maria Chrobak.

Znaczące osiągnięcia uczniów zostały docenione przez Burmistrza Miasta i Gminy Skępe, który przyznał im stypendium naukowego II stopnia. Uzyskane sukcesy w matematycznych konkursach zewnętrznych umożliwiły uczniom również składanie wniosków o zakwalifikowanie się do projektu „Prymus Pomorza i Kujaw” organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Złożone wnioski zostały rozpatrzone pozytywnie – Agata, Weronika i Mateusz zostali stypendystami projektu w roku szkolnym 2018/2019. Przy czym Weronika i Mateusz już po raz drugi.

Gratulujemy i życzymy uczniom dalszych sukcesów.

15210 grudnia do naszego przedszkola zawitał Mikołaj z Biblioteki. Pan Jurek Kowalski przeprowadził z dziećmi rozmowę na temat Mikołaja. Jak wygląda, co robi, co przynosi dzieciom. Oczywiście, nie obyło się bez zachęty do czytania książek i odwiedzenia Miejskiej Biblioteki. Mikołaj miał również dla dzieci zadanie, pokolorować i ozdobić choinkę. Było to zadanie w grupach ,z którego przedszkolaki wywiązały się znakomicie. A na zakończenie oczywiście słodki upominek. Dzieci podziękowały świąteczną kartką za bardzo miłe spotkanie.

Czytaj więcej...

125W listopadzie w Centrum Kulturalno - Oświatowo - Rekreacyjnym w Skępem odbywały się zajęcia dla dzieci i młodzieży. Podczas zajęć dzieci wykonywały, m.in. butelkowe jeże zrobione z szyszek. Malowały kasztanami, z których wyszły piękne prace o tematyce jesiennej. Ogromną radość sprawiły slime, które wykonały własnoręcznie. 22 listopada obchodziliśmy Święto Pluszowego Misia. Dzieci przyniosły swoje ulubione pluszaki, które wybujały na kolorowej chuście animacyjnej, a następnie wykonały talerzykowe misie.

Czytaj więcej...

0069 grudnia br. w naszym mieście odbył się IV BIEG MIKOŁAJKOWY zorganizowany przez Miasto i Gminę Skępe. Tegoroczna edycja odbywała się na parkingu przy Szkole Podstawowej w Skępem. Na starcie stanęło ok. 100 uczestników z terenu Miasta i Gminy Skępe, powiatu lipnowskiego, Rypina, Fabianek i okolic. Tradycją stało się już, że na nasze biegi najliczniejsza grupa przyjeżdża z Czernikowa, pod opieką p. Danuty Chylickiej.

Program imprezy przewidywał biegi w następujących kategoriach:

Czytaj więcej...

112Najpiękniejsze pieśni bożonarodzeniowe można było usłyszeć podczas Konkursu Kolęd i Pastorałek organizowanego przez Miasto i Gminę Skępe. Patronat nad konkursem objął Kustosz Sanktuarium Maryjnego w Skępem – O. Herman Kuchnik, Proboszcz Parafii Miłosierdzia Bożego w Skępem – Ks. Roman Murawski oraz Burmistrz Miasta i Gminy Skępe – Piotr Wojciechowski. Konkurs odbył się 7 grudnia br. w Klasztorze OO. Bernardynów w Skępem. Przystąpiło do niego 72 uczestników zgłoszonych z przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Konkurs odbył się w 6 kategoriach wiekowych. Wyróżnieni w konkursie wykonawcy otrzymali zaproszenie na Koncert Laureatów, który odbędzie się 13 stycznia 2019 r. w Klasztorze OO. Bernardynów w Skępem po Mszy Św. o godz. 10:00 i w Kościele Miłosierdzia Bożego w Skępem po Mszy Św. o godz. 11.30.

Czytaj więcej...

096Niezmiernie miło nam poinformować, że w dniu 27.11.2018 r. w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu miało miejsce uroczyste zawarcie umowy na realizację przedsięwzięcia pn. Modernizacja systemu gospodarki wodno – ściekowej na terenie Miasta i Gminy Skępe. W ramach zadania realizowane będą dwie inwestycje, a mianowicie Budowa Stacji Uzdatniania Wody w Skępem oraz Budowa sieci kanalizacyjnej na ulicach Polnej, Widok, Widokowej, Kujawskiej, Sportowej, Kwiatowej, Płockiej, 21 Stycznia (Mikołaja Kośceleckiego), Poziomkowej, Storczykowej, Piaskowej, Kalinowej, Jaśminowej oraz w miejscowości Józefkowo.

Czytaj więcej...

066W dniu 29.11.2018 r. miał miejsce odbiór końcowy zadania polegającego na przebudowie ulicy Ogrodniczej. Wartość całego przedsięwzięcia wyniosła 164 tys. zł, a jego realizatorem było konsorcjum dwóch skępskich firm. W efekcie przebudowano 93 mb drogi o szerokości 3,5 m w technologii kostki brukowej, jak również wykonano system odwodnienia. Dzięki realizacji zadania kilkudziesięciu mieszkańców posesji zlokalizowanych przy tym ciągu komunikacyjnym zyskało możliwość bezproblemowego dojazdu do domów, który wcześniej ze względu na nawierzchnię drogi oraz warunki hydrogeologiczne był utrudniony.

Czytaj więcej...

063Jest nam niezmiernie miło poinformować, że w dniu 27.11.2018 r. miał miejsce odbiór końcowy zadania. Wartość całego przedsięwzięcia wyniosła 3,3 mln zł, a Wykonawcą zadania było Przedsiębiorstwo Robót Drogowych sp. z o.o. W wyniku realizacji inwestycji przebudowano 4,81 km odcinka drogi o szerokości 4m poprzez wykonanie odpowiedniej podbudowy i 7-cm warstwy betonu asfaltowego. Ponadto na wybranych odcinkach drogi wykonano chodniki oraz perony przystankowe. Odwodnienie wody będzie następować za pomocą przydrożnych rowów. Walory użytkowane drogi uwypuklają utwardzone obustronne pobocza.

Czytaj więcej...

095Dostęp do wody spożywczej jest jedną z najważniejszych potrzeb życiowych człowieka. Mieszkańcy Gminy Skępe są zaopatrywani w wodę z trzech stacji uzdatniania wody zlokalizowanych w Skępem, Wólce oraz Boguchwale. Dwa pierwsze obiekty stanowią starsze instalacje, zaś stosunkowo najmłodsza i dzięki temu charakteryzująca się w miarę nowoczesną technologią uzdatniania wody jest SUW w Boguchwale. W 2018 roku podjęto prace budowlane zmierzające do rozbudowy Stacji Uzdatniania Wody w Wólce, która zaopatruje w wodę około 1,6 tys. mieszkańców naszej gminy. Niewystarczająca wydajność obiektu sprawiała, że w okresach suszy w wielu kranach brakowało wody oraz skutecznie blokowała rozbudowę sieci oraz podłączanie do niej kolejnych gospodarstw domowych.

Czytaj więcej...

0356 grudnia to szczególnie wyjątkowy dzień dla najmłodszych dzieci z „Przedszkola Pod Lipami”. Najmłodsi przygotowują się do niego bardzo starannie, wcześniej wykonują prace plastyczne związane z mikołajkami, oraz uczą się wierszy i piosenek. Pomimo braku białego puchu, jak co roku we wczesnych godzinach rannych przybył do przedszkola św. Mikołaj. Czas oczekiwania na „Starszego Pana” umiliły wszystkim śpiewane przez przedszkolaków piosenki , oraz wesołe zabawy w kole. Dzieci uśmiechnięte i bardzo podekscytowane z ogromną radością przywitały Świętego Mikołaja.

Czytaj więcej...

00229 listopada 2018 r. na zaproszenie wychowawczyni kl. "Ib" Aliny Sobocińskiej w Szkole Podstawowej w Skępem gościł Dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Skępem Jerzy Kowalski.

Spotkanie miało charakter patriotycznej lekcji o Skępem. W trakcie lekcji dzieci poznały historię i legendy Skępego. Dowiedziały się dlaczego Skępe ma właśnie taką swoją nazwę.

Czytaj więcej...

001Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna w Skępem od wielu lat organizuje spotkania w ramach obchodów Światowego Dnia Pluszowego Misia, który swoje urodziny obchodzi 25 listopada. W tym roku urodziny misia przypadły w niedzielę. Z tej okazji w gościnę do skępskiej książnicy 29 listopada 2018 r. przybyły dzieci wraz z opiekunami z dwóch niepublicznych placówek przedszkolnych tj. z "Klubu Malucha" i "Nad Rzeczką" - działających na terenie Skępego.

Czytaj więcej...

01126 listopada w Łąkiem, w filii skępskiej szkoły podstawowej odbyła się lekcja biblioteczna. Na zaproszenie pań nauczycielek Aleksandry Welenc i Sylwii Bartoszewicz zajęcia poprowadził dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki w Skępem Jerzy Kowalski. Tematem spotkania były Obchody Światowego Dnia Pluszowego Misia przypadające co roku 25 listopada.

Czytaj więcej...

019Listopad, miesiąc w którym przeżywaliśmy 100-letnią rocznicę odzyskania Niepodległości. Kontynuacją tych ważnych obchodów w naszym przedszkolu była wizyta muzyków z Opery Bydgoskiej z audycją muzyczną "Jeszcze Polska nie zginęła." Dzieci miały okazję po raz kolejny powrócić do wydarzeń ,które doprowadziły nasz ukochany kraj do wolności. Podzieliły się swoją wiedzą oraz poznały piękne polskie utwory muzyczne .

Czytaj więcej...